Jste zde: Novinkyz centraVzpomínka na malíře Egona Küglera

Vzpomínka na malíře Egona Küglera

17.01.2013 si členové „Třebovského stolu stálých hostí“ zavzpomínali na hřebečského malíře Egona Küglera, který během svého života několikrát navštívil setkávací středisko v Moravské Třebové. Pan Milan Dostál doplnil přednášku fotokopiemi obrazů Egona Küglera, které vyfotil v malířově bytě.

Egon Kügler se narodil 14.01.1919 v Olomouci a přestěhoval se do Křenova se svými rodiči v roce 1925. Ve Křenově vychodil základní školu a potom odešel studovat na gymnázium do Moravské Třebové. Tady jej vyučoval Rudolf Mather / malíř /, který ovlivnil a podpořil mnoho začínajících umělců na Hřebečku. Po gymnáziu studoval Egon Kügler lesní hospodářství v Reichstadtu, během války však začal kreslit. Z levných barev, které si sám vyráběl vznikaly jeho první impresionistické obrazy. Od roku 1949 řídil inženýrskou kancelář a vedle povolání navštěvoval kreslířské a malířské kurzy na akademii umění ve Stuttgartě. Z těchto začátků vzniklo mnoho výstav, hlavně na akademii. Různé malířské techniky získal samostudiem z literatury malování.

Egon Kúgler byl členem mnoha uměleckých spolků a okruhů. Stále se zdokonaloval ve kresbě pastelem, olejomalbě a akvarelech, také v dřevořezbě  a linořezu ale i v technice malby na látky a keramiku.

Jeho výstavy bylo možno zhlédnout ve Stuttgartu, Kirchheimu / Teck , v Göppingenu a ve francouzském Rambouilletku.

Egon Kügler se vedle svých obrazů také vždy vracel k motivům ze Hřebečka a hlavně své domovské obce Křenovu.