Setkávací středisko Waltera Hensela si připomnělo dvacet let existence.
Při evropské hymně, Ódě na radost, zpívali ve Třebové umělci tří států
Ve dnech 14. až 18. září se v Moravské Třebové uskutečnily Dny česko-německé kultury, které každoročně organizuje Sdružení Němců a Společnost česko-německého porozumění. Již po osmnácté se sešli návštěvníci z Moravy a Čech se svými sousedy z Německa a Rakouska. O shrnutí průběhu a zhodnocení této pro město velmi významné akce jsme požádali hlavní organizátorku, vedoucí Střediska Waltera Hensela, Irenu Kuncovou.
Program byl zahájen ve čtvrtek příjezdem delegace partnerského města Staufenberku a příjemným posezením hostů večer ve Třebovské restauraci. V pátek tato skupina navštívila Litomyšl, zámek a prohlédla si město, odpoledne pak strávila ve Svitavách. V pátek večer se sjížděli ostatní hosté, aby na Svitavsku prožili společně víkend naplněný především kulturním programem.
V sobotu následovalo mnoho menších programů. Hosté ze Staufenberku si prohlédli za doprovodu starosty Miloše Izáka naše město, hosté Hřebečského krajanského spolku měli exkurzi po obcích svých rodišť. Mládež pod vedením Evy Čapkové měla svůj vlastní program s prohlídkou zámku a města a také v rozhovorech s bývalými krajany.
Na svitavské radnici přijal starosta David Šimek členy dechovky z Göppingenu a poté následoval společný koncert dechovek v parku Jana Palacha.
V 18 hodin se naplnila hala muzea v Moravské Třebové k programu 18. ročníku Dnů česko- německé kultury. Po oficiálním zahájení vystoupil Lanškrounský pěvecký sbor, pěvecký sbor Fermáta, dívčí pěvecký sbor z Krnova, Taneční soubor Jitřenka, Hudební skupina z vídeňského Schönbrunnu, dívčí taneční soubor ze Staufenberku a náš malý Hřebečský taneční soubor.
Bylo pro nás ctí, že se otevření kulturních dnů zúčastnili představitelé města v čele se starostou Milošem Izákem a místostarostou Pavlem Bretschneiderem, že jsme ten večer mohli pozdravit hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, hosty z Ministerstva kultury ČR Zuzanu Malcovou a Václava Appla, zástupce německého ministerstva vnitra Bernharda Hayera, starostu partnerského města Staufenberk Petra Gefellera a další oficiální hosty - referentku pro zachování německé lidové kultury v Evropských zemích Zuzanu Finger, prezidenta Shromáždění Němců Martina Dzingela, zástupce krajanského Hřebečského spolku Gerharda Müllera a mnohé další. Pozdrav přinesli zástupci Střediska Adalberta Stiftera z Horní Plané, Pošumavského tanečního souboru z Welsu a zástupci Společnosti Walthera Hensela ze Stuttgartu.
V neděli ráno se hosté i organizátoři zúčastnili mše v kostele sv. Mikuláše v Rychnově, po které bylo odhaleno pietní místo pro bývalé obyvatele Rychnova, kteří našli svůj poslední odpočinek na tamním hřbitově. Pietního aktu se zúčastnila delegace Rychnováků pod vedením pana Sieberta. Odpoledne byla otevřena kulturní asistentkou Dietlinde Jenischovou a archivářem Wolfgangem Fritscherem z Göppingenu výstava „Hřebečsko – historie a kultura“ a byla ukončena výstava staufenberské malířky Christl Dern.
Večerního koncertu se zúčastnilo opět mnoho významných hostí. O sváteční atmosféru dvacátého výročí Společnosti česko-německého porozumění se zasloužil pěvecký sbor Dalibor ze Svitav, sólistka Národního divadla v Praze Eliška Weissová, rakouský zpěvák Martino Hemmerle – Bertolotti a Trio Š.O.K. z Lanškrouna. Byli jsme potěšeni, že se sešli umělci ze tří států - Česka, Německa a Rakouska a že při Ódě na radost - evropské hymně -zpívali všichni společně.
Pondělí patřilo mládeži – od devíti hodin ráno chodily do muzea děti se svými učiteli, aby se seznámily s folklorem Hřebečska a aby zhlédly prezentaci letošního mezinárodního tábora ve Staufenberku a aby si vyzkoušely svoje znalosti o sousední zemi – Německu. Od devíti hodin do jedné odpoledne se v hodinových intervalech vystřídalo 85 dětí se svými učiteli.
Úterý bylo posledním oficiálním dnem kultury. Patřilo pamětníkům – pro ně byl odpoledne připraven starý německý film „ Strašidla ze Spessartu“. A protože privátní návštěvy ještě zůstaly, byla pořádaná různá setkání, diskuze a přátelská posezení až do konce týdne.
Děkujeme všem, kteří při organizaci Dnů kultury pomáhali, děkujeme městu Moravská Třebová za podporu a skvělou spolupráci. Velký dík patří Ministerstvu kultury ČR, Česko- německému fondu budoucnosti, Velvyslanectví SRN a Shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku za finanční podporu všech projektů. Všem návštěvníkům děkujeme za přízeň a těšíme se při ostatních akcích na viděnou.