Jste zde: Novinkyze svazuSpolečně stavíme most přátelství – Evropa hostem u přátel ve Staufenbergu

Společně stavíme most přátelství – Evropa hostem u přátel ve Staufenbergu

Gemeinsam Bruecken zu bauen 1

Přátelství není jen slovo,

pro přátelství neexistují žádné hranice,

jako symbol přátelství jsme tu spolu

jako symbol přátelství na tomto světě.

 

Češi, Němci a Maďaři

přicházejí do Staufenbergu,

Hrajeme, zpíváme, smějeme se a tančíme

tímto stavíme Evropu!

 

Tyto dvě sloky, na melodii písně „Láska není jen slovo“ vymysleli účastníci mezinárodního tábora ve Staufenbergu. Zde se opět setkali děti ze tří partnerských měst – Staufenberg (Německo), Moravská Třebová (Česká republika), Tarjan (Maďarsko). Všichni společně zazpívali tuto písničku na mši, která byla tematicky zaměřená na význam přátelství. Toto téma nás samozřejmě provázelo celý pobyt.

Aquapark in Marburg

Program byl jako vždy velice zajímavý a pestrý. První den jsme strávili v aquaparku ve městě Marburg, kde byla spousta zajímavých atrakcí. O den později jsme směřovali do Saalburgu. Zde, na římské hranici mezi Dunajem a Rýnem, jsme dostali názorný obrázek římského životního stylu. A nebyla to jen teorie! Mohli jsme si vše vyzkoušet. Děti mašírovali se štíty, tvořili vojenský útvar zvaný testudo (želva), oblékli se jako Římané a dozvěděli se i pár pikantních informací. Stříleli z luku a situovali se do rolí římských bohů – od Jupitera až po Cloaku Maximu, bohyni odvodních kanálů. Po tomto náročném dni jsme zcela unavení ulehli do svých spacáků, abychom se mohli ráno plni elánu podílet na sportovním dni.

Společně zažít Evropu – to bylo heslo pro sportovní víkend. Vytvořili jsme družstva a můžeme začít! Volejbal, fotbálek, závody v běhu po vodě a k tomu tři evropské kvízy. Některé disciplíny se kvůli nepříznivému počasí musely uskutečnit v tělocvičně. Odpoledne a večer slavilo celé město s námi Evropské dny.

V pondělí jsme prožili zase trochu evropské historie. Navštívili jsme žhavý bod Studené války – Point Alpha. Není lepší způsob jak oživit historii, než ji prožít a vše vidět na vlastní oči a moci se jí dotknout. Po prohlídce podél hraničního pásma, jsme jeli na Wasserkuppe do výšky 950 metrů nad mořem, kde jsme jezdili celé odpoledne na letní sáňkařské a bobové dráze.  Fascinace rychlostí, větrem ve vlasech a okouzlujícím výhledem – to vše zde bylo.

Phantasialand

A jedeme směr Phantasialand do Brühl u Kolína! Nekonečná zábava a napětí na jednom místě. Navštívili jsme zde všechny kontinenty – starý Berlín, zakázané město, Mexiko i Africkou džungli. Počasí nám nepřálo, už od rána nám pršelo, ale právě z tohoto důvodu nebyly na atrakcích skoro žádné fronty. Stihli jsme toho tedy hodně! Jako nejlepší atrakci děti zvolily černou mambu – největší horskou dráhu. Ti, kteří měli ještě více odvahy, vyzkoušeli také volný pád. No, na zpáteční cestu do Staufenbergu jsme raději vzali do autobusu pár sáčků. Večer byl v režii Čechů a Maďarů. České děti si připravili pár zábavných her. Maďaři nás naučili maďarsko – německou písničku. Dlouho po ukončení programu jsme nemohli zahnat děti do spacáků. Pořád brebentili a nechtělo se jim spát, vždyť zde vznikla spousta nových přátelství.

Ve středu nás čekala Goetheho stezka ve Wetzlaru, kde jsme si také prošli optické zajímavosti, které byly převážně z vody, skla a světla umístěny v centru města. Byli jsme jimi doslova fascinováni. Večer byl ve znamení zhodnocení celého pobytu a rozlučkové párty s McBacon a DJ Crawallo.

Ve čtvrtek přišel den odjezdu. Ve spoustě smutných obličejů jsem mohla vidět sem tam nervózní úsměvy plné naděje a nedočkavosti. Uvidíme se ještě? Určitě! Vždyť jsme společně postavili silný most. Most od země k zemi, od srdce k srdci. A tento most je ten nejsilnější most, který se dá postavit. A přesně tak jako jsme se loučili ve Staufenbergu se rozloučím i já teď s Vámi:

„Přes sedm mostů musíš jít,

sedm tmavých let přečkat,

sedmkrát budeš popelem

ale jednou budeš na výsluní stát.”